Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Jakub Lepianka



Weteran trzech wojen
Jakub Lepianka urodził się w Nienadówce w 1899 roku. Kiedy wybuchła I wojna światowa miał więc zaledwie 15 lat, był rówieśnikiem innego żołnierza Józefa Zdeba o którym wiemy nieco więcej, ale ich perypetie pewno były podobne.
Jakub Lepianka trafił na front włoski gdzie brał udział w walkach przez cały okres trwania tej okrutnej batalii. W pamięci jego córki nie zachowało się wiele, ale jak było ciężko nieletniemu jeszcze żołnierzowi, co przeżywał, o czym marzył zapamiętała. Ciągła walka, głód i zmęczenie, modlił się o to, żeby zostać rannym podczas walk, trafić do szpitala, spokojnie zasnąć i wreszcie odpocząć. Opatrzność czuwała jednak nad Jakubem Lepianką, przez całą wojnę nie drasnęła go żadna kula, cały i zdrów po zakończeniu działań wojennych powraca do rodzinnej wsi.

Młode państwo Polskie odrodzone w roku 1918, kształtowało w walkach swoje wschodnie granice, kiedy na kresach wschodnich wybuchły walki, Jakub Lepianka jako doświadczony frontowiec, około roku 1920, został znów powołany tym razem w szeregi Wojska Polskiego. Jednak gdzie walczył i ile trwała tym razem jego służba również nie wiemy. Jakub Lepianka ożenił się w 1923 roku z Marią Winiarską, urodziło im się sześcioro dzieci.

Kolejną a więc już trzecią kampanią Jakuba Lepianki była ta wrześniowa z roku 1939. Kiedy wybuchła II wojna światowa powołano go do wojska, jego córka twierdzi, z tego co zapamiętała że ojciec był na wojnie krótko. W okolicach miasta Sambor około 70 km od Lwowa nastąpiła kapitulacja wojsk Polskich. Jakub Lepianka wspominał sterty karabinów, które składali żołnierze.
Legitymacja Józefa Zdeba wystawiona przez rzeszowski ZBOWiD. Po złożeniu broni nastąpiła demobilizacja, żołnierze szeregowi i Ci niżsi szarżą dostali szansę powrotu do cywila, kto chciał mógł wracać do domu. Jakub Lepianka skorzystał z tej szansy do domu powrócił na piechotę. Na zdjęciu z lewej, widzimy Jakuba Lepiankę ze swoją siostrą Marią Lepianka. Zdjęcie zrobiono prawdopodobnie po wojnie z bolszewikami, po roku 1920. Zastanawia mnie mundur Jakuba Lepianki, a zwłaszcza jego czapka, który przypomina mundur Hallerczyka, a to by znaczyło, że z I wojny wrócił w szeregach armii gen. Hallera i w jej szeregach walczył na kresach wschodnich.
Na pagonach nie widać żadnej rangi, choć we wspomnieniach córki wspomniany był stopień kaprala.
Tylko i aż tyle udało się ocalić od zapomnienia.



Zmarł w czerwcu 1978 roku i spoczywa na nienadowskim cmentarzu

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013