Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Józef Bełz - uczestnik I wojny światowej


Urodził się 1 lutego 1887 roku w Nienadówce. Był synem Bartłomieja Bełza i Marii z Nowaków. Niewiele zachowało się informacji o jego życiu. Kilka luźnych, przekazanych przez syna Franciszka i kilka dokumentów które przedstawię poniżej. W 1914 roku wybuchła I wojna światowa. Wojna ta, nie tylko przyniosła wiele zmian na mapie Europy, ale i zaważyła na życiu wielu mieszkańców Nienadówki, również na życiu Józefa Bełza.

Dostając kartę mobilizacyjną był już mężczyzną żonatym. Kiedy ruszył na front w domu pozostawił żonę Marię z pierworodnym synem Stanisławem. Józef Bełz, już syna nie zobaczył, Stanisław zmarł przed jego powrotem z wojny.


powiększ zdjęcie

Józef Bełz

powiększ zdjęcie

Maria Bełz z d. Kustra


powiększ zdjęcie

Maria Bełz z d. Kustra

We wspomnieniach rodziny, przewija się udział Józefa Bełza w wielkiej bitwie nad Sanem, Chodzi tu zapewne o ciężkie walki, które trwały od 14 października do 4 listopada 1914 roku na odcinku Sanu w okolicach Rudnika. Walki te nazwano "Bitwą Rudnicką". Oglądając zdjęcia i czytając opisy, możemy się przekonać o ogromie strat i tragedii, którą przyszło przeżyć uczestnikom tych działań.

W/g syna, Józef Bełz został właśnie w tej bitwie ranny w prawy bark. Pocisk który go trafił był pociskiem typu dum-dum. Wnikając w ciało, deformuje się, tworząc rozległe rany. Józef Bełz trafił do szpitala w Wiedniu. Efektem ran był poważny uszczerbek na zdrowiu i bardzo długi pobyt w szpitalu. Jeżeli faktycznie rana została odniesiona w roku 1914, to w szpitalach musiał pozostawać przez ponad trzy lata. Zaliczony mu udział w wojnie światowej zamyka się w latach 1914-1917, pobyt na froncie rosyjskim w roku 1914 (bitwa rudnicka) .
Długotrwałe leczenie w Wiedniu mogą potwierdzić dwie karty pocztowe, poniżej. Pierwsza z nich pisana przez Józefa Bełza do swojej żony Marii. Karta pisana 15 lipca 1915 roku została nadana właśnie w Wiedniu. Druga karta była wysłana do szpitala w Wiedniu w którym Józef jeszcze przebywał, na stemplu widnieje data 1 VIII 1916. Kartkę pisał Józef Kustra, również uczestnik I wojny światowej. Był On szwagrem Józefa Bełza. Dwie karty pocztowe, mapa wojskowa okolic gdzie przyszło mu walczyć i piękny kompletny zestaw do golenia. (brzytwa) Piękne pamiątki wojenne, które pieczołowicie przechowywane, przetrwały wiek cały w rodzinie Józefa Bełza.


powiększ zdjęcie

Brzytwa



powiększ zdjęcie

1 lipiec 1915

powiększ zdjęcie

1 czerwiec 1916



powiększ zdjęcie

mapa

powiększ zdjęcie

mapa



Józef Bełz wrócił do domu po zakończeniu wojny jako inwalida wojenny (50% uszczerbku na zdrowiu). Poniżej legitymacje dokumentujące jego odniesione obrażenia wojenne. Opis obrażeń: Zesztywnienie prawego barku stawowego z zanikiem mięśni ....

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


Jak wiemy z tekstu powyżej pierworodny syn Józefa Bełza, Stanisław, zmarł przed jego powrotem z wojny. Małżonkowie Bełz dochowali się później jeszcze czworo dzieci: Adama, Walerię, Jana i Franciszka. Józef Bełz prowadził wraz z żoną Marią swoje gospodarstwo rolne, nie było mu jednak chyba łatwo chociażby z racji swego inwalidztwa. W latach 1924-34 pracował jako gajowy w lasach należących do rodziny Jędrzejewiczów z Jasionki.

powiększ zdjęcie

Józef Bełz (w środku)

powiększ zdjęcie

synowie - Franciszek, Jan, Adam


* * * *
Józef Bełz zmarł 26 czerwca 1964 roku. Spoczywa wraz ze swoją małżonką Marią, na cmentarzu parafialnym w Nienadówce.
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013