Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Kapliczki i krzyże przydrożne


1
powiększ zdjęcie

1994 r.

powiększ zdjęcie

2004 r.

Zdjęcie z lewej wykonano około 1994 roku. Widzimy na nim kapliczkę w pełnej krasie, w otoczeniu kompletnym, czterech okalających ją drzew. Zdjęcie prawej wykonałem latem 2004 roku. Kapliczka stoi już tylko w cieniu trzech drzew. Ostatecznie zostały wszystkie wycięte. Szkoda, były integralną częścią tego obiektu, tuje czy inne wynalazki nigdy nie będą oddawały dawnego nastroju.


powiększ zdjęcie

2012 r.

powiększ zdjęcie

2012 r.

Kapliczka z obrazem Matki Bożej Leżajskiej, oraz mniejszym, Matki Bożej Częstochowskiej. Kapliczka zbudowana przed I wojną światową przez rodzinę Ożogów. Kapliczka z cegły, wcześniej kryta dachówką, w późniejszym czasie, dachówka zastąpiona na blachą przez Augustyna Osetka, który wykonał też metalowe ogrodzenie. Obok rosły trzy drzewa, które wycięto, zdemontowano również ogrodzenie. Obecnie kapliczka odnowiona, położona kostka brukowa. Opieka: Irena Chorzępa, Krystyna Cisek.

Poniżej zdjęcia wykonane w 2020 roku. Kapliczkę możemy zobaczyć z każdej strony i pewno dla wielu tak jak dla mnie zaskoczeniem będzie tylna ściana. Na niej to znajduje się wnęka a w niej umieszczony drewniany krzyż z figurą ukrzyżowanego Jezusa. Dla poruszajcych się drogą jest on po prostu niewidzialny. Dla mnie zawsze to była i będzie "czerwona kapliczka", tak jak ją nazywano w latach 70tych, ale nazwa zmienia się pewno wraz z jej kolorami.
powiększ zdjęcie

2020 r.

powiększ zdjęcie

2020 r.

powiększ zdjęcie

2020 r.

powiększ zdjęcie

2020 r.



2
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż betonowy na pastwisku w Nienadówce Dolnej. Ufundowany i zbudowany przez Jakuba Gielarowskiego w 1933 roku. Na krzyżu wizerunek Jezusa, nad nim daszek. Ogrodzony drewnianym płotkiem. Opieka: wcześniej Agnieszka Gielarowska, obecnie rodzina Romana Nowińskiego.
Zdjęcie obok wykonanew 2004 roku.

powiększ zdjęcie
To kolejna fundacja w miejscu, które było wcześniej upamiętnione drewnianym krzyżem. Poniżej zaznaczone miejsce usytuowania drewnianego krzyża na mapie Nienadówki z 1855 roku.
powiększ zdjęcie



3
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
Kapliczka z obrazem M.B. Leżajskiej. Murowana, otynkowana. Dach kryty blachą, wcześniej dachówką. Okna od południa i północy, drzwi od wschodu. Ogrodzona metalowym płotkiem. Na dachu żelazny krzyż. Nad drzwiami kapliczki deska w wyżłobionym napisem; Fundatorowie tej kapliczki Grzegorz i Anna Ożogowie w roku 1882, a poświęconą dnia 10 maja 1883r. Proszą przechodnia o Zdrowaś Mario. Nad napisem znajduje się oszklona wnęka z M.B. Szkaplerzną. Na ścianie zachodniej obraz M.B.Leżajskiej. Poniżej ołtarzyk przykryty obrusem i flakon z kwiatami. Opiekę nad kapliczką po fundatorach przejmowali: Sebastian i Katarzyna Ożóg, następnie Franciszek i Helena [Agnieszka] Ożóg. W 2000 roku p. Franciszek zgłosił się do ks. proboszcza z prośbą o przejęcie opieki nad kapliczką ze względu na swój wiek [ur.w 1918]. W 2001 r. ks. Zarych kapliczkę pomalował i wymienił na dachu, zniszczoną blachę na nową. Zdjęcie nr. 4, wykonano w 2004r.
powiększ zdjęcie Fundowana przez Grzegorza i Annę Ożóg w roku 1882 kapliczka nie powstała na miejscu przypadkowym. Jej poprzednikiem musiał być krzyż drewniany, który stał w tym miejscu lub jego pobliżu. Krzyż jest zaznaczony na mapie Nienadówki z 1855 roku. Biorąc pod uwagę, że był to teren przynależny probostwu, mało prawdopodobne jest, by znikł on tak bez śladu. Ciekawe też kto, kiedy i jakiej intencji go postawił ? Drzewa przy kapliczce stojącej
w miejscu krzyża, na zdjęciu obok, wyglądają na dość wiekowe, zdjęcie było wykonane w 1904 roku.
powiększ zdjęcie


4
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
Kapliczka...z przed wojny, z obrazem Matki Bożej. Pierwotnie kapliczka wisiała na dużym dębie. Następnie przewieszona na inne drzewo. Kiedy to drzewo uschło, obcięto mu konary, pozostawiając kapliczkę na wysokim porośniętym bluszczem pniu i w tym stanie pozostaje do dziś


5
Krzyż przy drodze po prawej stronie z Nienadówki do Rzeszowa. Fundował w 1914 roku Michał Nowak w intencji przeżycia wojny. Napis: Michał Nowak fundator 1914.
Trzystopniowy postument cementowy, otoczony kamieniami. Krzyż z wizerunkiem Jezusa. Całość stoi w otoczeniu kilku sosen. Odnowiony kilka lat temu. Opiekuje się: Władysława Nowak.
powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


6
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż na posesji Bełzów (dawniej kościelnego Tadeusza Jacka) okolica szkoły Nr 1. w Nienadówce Środkowej. Ufundowany przez Jana Nowaka dzierżawcę 80 ha pola u hr. Zamojskiego. Trzy razy wymieniany. Obecny jest krzyżem misyjnym z 1971 roku, poświęcony przez ks. Edwarda Stępka. Figura Jezusa oryginalna, przenoszona.



7
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Figura na posesji Stanisława Krzanowskiego w okolicy sklepu GS w Nienadówce Dolnej. Opis: Figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej zbudowana na cementowym dekoracyjnym postumencie przez Stanisława Krzanowskiego jako podziękowanie za opiekę bożą nad całą rodziną. Poświęcona przez ks. Wojciecha Mazurka



8
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż na kamiennym cokole. Zbudowany w 1916 roku, we wnęce figura Matki Bożej. Fundowała Aniela Prucnal. Opieka: rodzina Nawłoków.

Zdjęcie czarno białe, pokazuje Nam otoczenie tego miejsca z przed kilkudziesięciu lat. Zmieniła się cała okolica, z wyjątkiem tego, co powinno pozostać w formie niezmienionej. Krzyż na kamiennym cokole i potężne dziś drzewo, które chroni go swoim cieniem.



9
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
Krzyż metalowy, na kamieniu, na nim napis: Pamiątka Światowej Wojny 1914-1918. Fundował Jan Nowak ok. 1920 roku, za szczęśliwy powrót z wojny. Opiekę sprawuje Tadeusz Nowak.

Obiekt został odnowiony w roku 2013, przez U. Gminy i Miasta w Sokołowie Młp.
powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


10
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka oszklona, na trzy stopniowym betonowym postumencie. W środku figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ufundował Józef Gielarowski na życzenie Zofii Gielarowskiej. Kapliczka stoi przy bocznej drodze na Trzeboś.



11
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż na poboczu drogi tzw."Simsiówka" w Dolnej Nienadówce. Dawniej na tej posesji mieszkała rodzina żydowska o nazwisku Futtersack. Metalowy krzyż z wizerunkiem Jezusa ogrodzony metalowym płotkiem, w środku wysokości krzyża jest miejsce na doniczkę. Krzyż pierwotnie był drewniany poświęcony przez ks. Bukałę. Obecny krzyż ufundowała Katarzyna Ożóg, poświęcił ks. Mieczysław Zarych i ks. Krzysztof Budzyń. Opieka: Wiesława Opalińska i rodz., Serwatka.

powiększ zdjęcie

Zdjęcie grupowe wykonano w latach 80tych XXw.



12

Kapliczka, oszklona z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Stoi na trzech metalowych słupkach na posesji Janiny Ożóg. Wybudowano ją w 1996 roku w intencji szczęśliwe zakończonej operacji męża.

powiększ zdjęcie


13
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, przy Ochronce w Nienadówce Górnej. Zdjęcia poniżej wykonano 2013 roku

Pod figurą napis:
W HOŁDZIE NIEPOKALANEJ W 50 TĄ ROCZNICĘ PRACY SIÓSTR W PARAFII
1926 - 24 VIII 1976
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


14
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka Matki Bożej Częstochowskiej w Nienadówce Dolnej ufundowana przez rodzinę Prucnali i Nowińskich ok. 1910 roku za odkupienie duszy męża Katarzyny Prucnal. Wewnątrz obrazy Matki Bożej Różańcowej z tajemnicami, Jezus w grobie, Najświętsze Serce Jezusa (malował B.Rutkowski), Najświętsze serce Maryi, Matka Boża Leżajska. Na dachu krzyż a pod nim obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Odnowiona w 1960 roku, nowy dach z blachy, odmalowano ściany, zmieniono obrazy i cementowy postument. Opieka: Katarzyna i Tomasz Prucnal, Maria Woś, Katarzyna Ożóg i Aniela Ruta.

Zdjęcia u góry zostały wykonane w roku 2014, te poniżej w 2020.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


15
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka oszklona, postawiona na metalowych słupkach na posesji Czesławy i Franciszka Bełz, ufundowana przez gospodarzy jako wotum za uratowanie życia syna Lucjana. Wybudowana została w 1980 roku. W gablocie figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, otoczona świecącym w nocy wianuszkiem.



16
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Figurka Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w oszklonej gablocie na słupie z cegły. Znajduje się na posesji Zofii i Jana Budzyń fundowali właściciele w 1999 roku dla uczczenia 2000 lat chrześcijaństwa oraz wotum za łaski w rodzinie. Kapliczkę poświęcił ks.proboszcz Mieczysław Zarych, w asyście ks.Ryszarda Wacka i ks.Krzysztofa Budzynia.





17
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka Świętego Jana Nepomucena naprzeciw pawilonu sportowego klubu Plantator Nienadówka. Fundowali Śliżowie 1840-1860. Opiekę sprawują Janina Rzemień, Władysław Bełz.

Te dwa zdjęcia poniżej to już historia, a zwłaszcza to czarno białe, które zostało wykonane przez Franciszka Chorzępę w latach 50`tych XX wieku. Krótki czas po wojennej zawierusze, kapliczka zaniedbana. Ciekawe, ale walące się ogrodzenie i czterospadowy dach pokryty gontem. Podczas, któregoś z kolei remontu, zniknął i płotek i oryginalne zadaszenie. Wielka szkoda. Przy następnym odnawianiu, warto by było powrócić do tego pierwotnego wyglądu.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


Figura św. Jana Nepomucena, która od zawsze witała przechodniów w tym miejscu, w roku 2021, została zabrana z "zielonej kapliczki" i trafiła do kościoła parafialnego. W kapliczce umieszczono w zamian inną, nową, figurę św. Jana Nepomucena. Powód tej zamiany, póki co jest mi nie znany, ale mam nadzieję, że jest to chwilowy zabieg i wkrótce wszystko wróci do poprzedniego stanu.

Zamiana została wyjaśniona i raczej jest nieodwracalna. Figura, która obecnie
stoi w kapliczce podobno stała wcześniej w kościelnej zakrystii. Figura św. Jana Nepomucena, która od niepamiętnych czasów witała się z przechodniami z zielonej kapliczki została odnowiona i trafiła do kościoła. Powodem tej zamiany ma być fakt, iż jest ona cenniejsza i w obecnym miejscu bezpieczniejsza. To, że jest cenniejsza nie podlega dyskusji, bo taką była i przed odnowieniem, a w kapliczce stała ponad 150 lat, nie wzbudzając zainteresowania kogoś o złych zamiarach. Czasy się zmieniły, może ludzie ? Nie sądzę. W końcu co z poszanowaniem woli, dawno zmarłych fundatorów Śliżów, którzy z jakiegoś powodu właśnie to miejsce uznali za godne dla figury, św. Jana Nepomucena ? powiększ zdjęcie


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


18
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż koło dawnej organistówki. Cementowy na 4-stopniowym postumencie, krzyż z wizerunkiem Jezusa. Fundował Mikołaj Chorzępa za szczęśliwy powrót z wojny. Napis na postumencie: Nazwisko fundatora i data. Metalowy płotek wykonał Władysław Woś, opieka rodzina Depka, Zofia Kicińska. Górna część krzyża strącona przez wichurę 27 stycznia 2008, w niedługim czasie naprawiona.



19
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż na pniu dębu ściętego w 1990 roku. Ufundował Jakub Nowak. Wizerunek Jezusa przeniesiony z drzewa na metalowy krzyż. Krzyż wbity w pień. Poświęcony w 1990 przez ks. prałata Mieczysława Zarycha. Opieka: Nowak Roman



20
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż artystyczny z przełomu XIX-XX wieku, na kamieniu.
Fundował Antoni Rumak.
Opieka: Krzyśko Elżbieta - Gielarowska Czesława.



21
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż metalowy na kamiennym cokole. Fundowali Jadwiga i Marek Kustra po I wojnie światowej. Poniżej krzyża, dziś nieczytelny już napis wyryty w kamieniu. Kamień pomalowany na biało.



22
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż metalowy, odlew na cementowym stopniowanym postumencie, pod krzyżem figurka Matki Bożej. Znajduje się w Nienadówce Górnej. Ufundowały Róże Różańcowe w 1906 roku za opiekę i błogosławieństwo boże. Opieka sprawują rodziny Ożogów, Nowaków i Pikorów. Obiekt został odnowiony w 1996 roku, m.in. zmieniono ogrodzenie na metalowe. Obok rosną dwie lipy, z całą pewnością towarzyszki i nieodłączny element od początku wzniesienia fundacji. I oby tak pozostało.

powiększ zdjęcie
Fundacja z 1906 roku Róż Różańcowych powstała na miejscu upamiętnionym przez kogoś już wcześniej. Mapa Nienadówki z 1855 roku wskazuje wyraźnie, że upamiętnienie krzyżem drewnianym nastąpiło na długo przed rokiem powstania mapy. I jeszcze mała ciekawostka, naprzeciw krzyża po drugiej stronie drogi zaczynała się numeracja domów w kierunku wschodnim.
powiększ zdjęcie


23
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka z płotkiem metalowym, zbudowana w 1862. W 1984 skradziono z kapliczki figurkę św. Antoniego, obecnie w jej wnętrzu znajduje się figurka Pana Jezusa. Kapliczka odnowiona w 1999. Na dachu znajduje się metalowy krzyż.



Ciekawostką związaną z fundowaniem tej kapliczki jest krążąca w okolicy legenda: Nieszczęśliwy żołnierz


24
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka oszklona na słupie z figurą Matki Bożej Niepokalanej Poczętej. Fundowana z okazji nawiedzenia Matki Boskiej Częstochowskiej i w podziękowaniu za łaski dla rodziny Kustrów. Kapliczkę poświęcił ks. Edward Stępek w 1973 roku.



25
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
Krzyż wbity w kamień przywieziony przez Pawła Ożóg, w Nienadówce Górnej. Na krzyżu wizerunek Jezusa, niżej szafka na figurę, w której znajduje się figurka Matki Bożej. Staraniem pani Genowefy Biernat wybudowano zadaszenie na czterech betonowych ozdobnych słupach. Krzyż ufundował w 1918 roku Paweł Ożóg i chłop Plizga jako podziękowanie za szczęśliwy powrót z wojny. Zdjęcie obok z 2004 roku. powiększ zdjęcie



26
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż postawiony przy polnej drodze prowadzącej z Medyni do Nienadówki. Wg przekazów ustnych tą drogą, bardzo często przejeżdżał HR. Potocki, skracając sobie drogę z Łańcuta do Sokołowa. Pierwszy zapamiętany przez najstarszych mieszkańców krzyż był drewniany, dębowy, osadzony podobnie jak dziś pośród dwóch rosnących drzew. Na krzyżu wizerunek Jezusa. Pod ramionami krzyża wyrzeźbione dwie postacie, Magdaleny i Jana. Ok. roku 1974 krzyż zaczął się pochylać w bok. Dolna część krzyża była bardzo zniszczona. Mieszkańcy postanowili wznieść nowy krzyż, którego wykonaniem zajął się Jan Motyl i Stanisław Jacek. Krzyż podmieniono nocą (czasy komunistyczne). Na krzyżu umocowano wizerunek z poprzedniego krzyża. Opiekę nad

powiększ zdjęcie
krzyżem sprawowała Anna Śliż. Pod koniec lat 80. drewniany krzyż wymieniono na nowy, metalowy osadzony na cementowym postumencie. Krzyż wykonał Krzysztof Piela i Stanisław Dziadosz. Zachowano pierwotny wizerunek figury. Opiekę nad krzyżem sprawowała Anna Piela, która zmarła w w 2018 roku. Opiekę nad obiektem przejęła rodzina Ożóg mieszkająca w pobliżu, krzyż został odmalowany i przystrojony.
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
Droga, właściwie rozjazd przy, której stoi krzyż to dawny "Dulski gościeniec". Zdjęcie powyżej z lewej, wykonałem w 2004 roku od strony wsi, widać na nim, piękne rozłożyste lipy. Zdjęcie z prawej to rok 2013. Kilka lat temu (2015 ?) zostały mocno nadszarpnięte przez wiatr, który uszkodził poważnie jedną z nich, łamiąc jeden z konarów. Dawno temu lubiłem przesiadywać w ich cieniu, pod jeszcze drewnianym krzyżem, który stał na dość wysokiej wtedy skarpie. Ich zapach kiedy zakwitały i brzęczące pszczoły pamiętam do dziś. Z miejscem tym były też związane opowieści, które jako dzieciak słyszałem, a jedną zapamiętałem dokładnie. - Dawno temu jakiś spóźniony wędrowiec, postanowił spędzić tu noc. Obudziły go wilki zmierzające do wsi. Wędrowiec pomyślał - już po mnie - i zaczął się modlić. Wilki obwąchały go, oznaczyły i pozostawiły w spokoju. - Ciekaw jestem czy ktoś z tej okolicy również słyszał i zapamiętał tę lub inną historię.


27
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż jubileuszowy koło byłej drogi na cmentarz. Napis: w Roku Św. Odkupienia 1983



28
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż na trzy stopniowym postumencie i jednym wyższym metalowym z wizerunkiem Jezusa. Obieky znajduje się na posesji Jana Pikora. Wybudowany był na pastwisku ok. 1901 roku, przez Maziarza (brak imienia). Odnowiony w 1980 roku, krzyż od początku ten sam. Obiekt znajduje się w Nienadówce Górnej.



29
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż metalowy z wizerunkiem Jezusa, fundowany za uzdrowienie w 1935 roku. Pierwotny krzyż był drewniany. Opiekę sprawują, Emilia i Adam Bełz. Obiekt znajduje się w Nienadówce Górnej



30
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż drewniany z figurką ukrzyżowanego Jezusa znajduje się na posesji Stefana Wójcika w Nienadówce Górnej. Krzyż drewniany kilkakrotnie był już zmieniany. Obecny jest zrobiony z akacji i osadzony w kamieniu. Wykonał go Marcin Kołodziej w 1943 roku. Co kilka lat jest malowany farbą, w połowie jego wysokości umieszczone są trzy półeczki na kwiaty. Ciekawy przekaz wiąże się z metalową figurką, w/g legendy ufundowali go chłopi z Nienadówki Górnej i ma mieć ona około 500 lat.
Legenda o 500 letnim krzyżu trochę chyba na wyrost, wieś jeszcze nie obchodziła takiego jubileuszu. Nie wiem skąd taka informacja w przekazach, ale to raczej faktycznie "wiejska legenda". Przed rokiem 1855 nie było żadnego krzyża, ani pomnika na odcinku wsi, od drogi zw. "karczmarka", aż do jej końca na zachodzie. Przyglądając się figurce, wygląda ona na wykonaną gdzieś na przełomie XIX/XX wieku. Podobne można spotkać na innych krzyżach przydrożnych jak i na cmentarnych.


31
Krzyż Poręby, na działce rodziny Pikor. Odnowiony przez Franciszka Nowaka. Ogrodzony płotkiem, zrobiony daszek. Opiekuje się H. Kruczek. Zdjęcie obok wykonano kilka lat temu, poniżej zdjęcia przedstawiające stan obiektu obecnie. powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


32
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
Kapliczka z figurą św. Antoniego w Nienadówce Górnej na posesji Krystyny Ciupak. Fundował Marcin Śliż po powrocie z wojny. Kapliczka murowana z drzwiami, nad nimi obraz Matki Bożej Częstoch., w środku figura. Na dachu krzyż.
Zastanawia mnie okres fundacji kapliczki. Przekaz "po powrocie z wojny", sugerował, że jest to po I woj. św., ale.... Kapliczka jest zaznaczona, na mapie Nienadówki jako "figura przydrożna". Mapa przedstawia wieś w roku 1855.
powiększ zdjęcie
Austria w pierwszej połowie XIX wieku w XIX wieku nie prowadziła żadnych większych działań wojennych. Być może kapliczka w tym miejscu istniała już wcześniej, a "po wojnie" została wyremontowana, odbudowana, przez Marcina Śliża ur. w 1884r. Na liście strat odnalazłem wspomnianego. Już na początku wojny dostał się do niewoli rosyjskiej i przebywał w obozie jenieckim w Mihajlow, Gubernia Riazań.
powiększ zdjęcie


33
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
Krzyż drewniany z wizerunkiem Jezusa pod daszkiem. Krzyż stoi na posesji Stanisława Tasiora w Nienadówce Górnej pod lasem. Postawiony na polu na którym wcześniej rosły stare dęby. Z jednego z nich zrobiono krzyż. Fundował Franciszek Ożóg (1923-24). Wysokość krzyża 5 m. Krzyż trzy razy wymieniany z zachowaniem pierwszego wizerunku. W 1977 roku został wykonany fundament przez Stanisława Tasiora.


34
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Figura Matki Bożej Fatimskiej w oszklonej gablocie na porcelanowym słupie. Stoi na posesji Jadwigii i Jana Prucnal. Obiekt poświęcił 27 stycznia 2001 roku ks. Ryszard Wacek




35
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
Kapliczka usytuowana w Cisowcu przy drodze głównej. Trzy stopniowy krzyż z figurą ukrzyżowanego Jezusa. Poniżej pusta wnęka, z której skradziono kiedyś figurkę Matki Boskiej.
Poniżej wyryty napis:
Na pamiątkę ….
Aniela i Jakub Maciąg
1938 rok

Opiekę kiedyś sprawował - Jan Chmiel.
Obecnie bez opieki.

Smutna historia wiąże się z tym obiektem. Wcześniej okradziony, pozostawiony bez opieki stał przy drodze, gdzie przeszkadzał w budowie nowej trasy S-19. Wykonawca prac rozebrał obiekt i pewno tak jak w innych podobnych sytuacjach, po zakończeniu budowy postawiłby go na nowo, w tym samym miejscu lub w jego pobliżu. Niestety rozebrane elementy zostały zabrane przez właściciela działki, na której stał. Miał może obawy, że podczas tak wielkiej budowy zostanie on zniszczony więc z magazynował go w swoim obejściu gospodarskim. Ktoś czegoś jednak nie dopilnował. Od zakończenia budowy minęło kilka lat, a obiekt tkwi nadal, nie tam gdzie jego miejsce. Czas chyba, by miejscowe władztwo zainteresowało się tą sprawą i pomogło człowiekowi przywrócić stan należny temu obiektowi.


36
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
Krzyż jubileuszowy fundowany z okazji Jubileuszowego Roku Odkupienia 1900. Stoi na rozwidleniu dróg pod lasem w Nienadówce Górnej. Ufundowany przez Ludwika i Marię Marszałów w 1935 roku. Poświęcony procesjonalnie przez ks.Ludwika Bukałę. W 1991 roku ogrodzony drewnianym płotkiem na podmurówce. Na krzyżu ozdobne rzeźbienia. Obok rośnie drzewo. Krzyż od początku ten sam. powiększ zdjęcie


37
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka w lesie w Nienadówce Górnej przy drodze na Hucisko. Fundator Ludwik Krasoń gajowy. Ufundowana z okazji urodzin syna. Założona na sośnie, po pewnym czasie sosna uschła i została ścięta przez leśniczego Ozimka. Pan Stanisław Tasior w roku 1976 montuje metalowy słup i umieszcza na nim kapliczkę z uschniętej sosny. Kapliczką opiekuje się Maria Nawój po nieżyjącej Zofii Ożóg.



38
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka na posesji Bogusława Pikor, zbudowana w 2001 roku w intencji dziękczynnej za kapłaństwo brata i opiekę bożą w rodzinie Pikorów. Poświęcona została w sierpniu 2001 roku przez ojca Aleksandra Pikor. Figura Najświętszego Serca Pana Jezusa na kamieniu pod zadaszeniem wspartym na czterech drewnianych słupach. Dach kryty czerwoną blacho dachówką.



39
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka, u Marii Jacek. Na porcelanowym postumencie figurka MB Różańcowej. Zbudowana w 2001 roku, poświęcona w 2002 przez ks. Grzegorz Czeluśniak. Intencja w podziękowaniu za opiekę nad rodziną.



40
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż betonowy z metalową figurą ukrzyżowanego Jezusa. Trzystopniowy postument otoczony metalowym płotkiem. Dolna część i przód wyłożona kamieniem. Fundował Jan Zdeb. Opiekę sprawują Krystyna i Józef Wójcik. Obiekt znajduje się w Nienadówce Górnej.

Najstarsza fundacja na terenie Nienadówki, która bez większych zmian przetrwała, już ponad 165 lat. Widnieje na mapie Nienadówki z 1855 roku. Przy lokalizacji obiektu myliła mnie trochę ta droga na Trzebuskę, ale ona dziś nie istnieje. Puste miejsce na mapie, to musiały być pola dworskie z Trzebuski, dziś zabudowane domami.
powiększ zdjęcie


41
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka u Stanisława Niemiec. Opis: Figura Matki Bożej z Lourdes w grocie z polnych kamieni. Wotum za opiekę bożą w rodzinie. Zbudowana w 2002 i poświęcona przez ks. Gabriela Stożka.



42
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka dziękczynna z figurą Matki Bożej. Znajduj się na posesji Ireny i Zenona Hipniar, zbudowana w 2005 roku.



43
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka dziękczynna z figurą Matki Bożej. Wybudowana w 1999 roku na posesji Marii i Stanisława Nowak.



44
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Kapliczka dziękczynna z figurą Matki Bożej Niepokalanej. Wybudowana w 2018 roku na posesji Genowefy i Józefa Ożóg. Poświęcona przez Ks. MS Wojciecha Ożoga, syna fundatorów.



45

Kapliczka, dziękczynna za uratowanie życia córki. Zbudowana w 2011 roku na posesji Józefa Krzanowskiego. Poświęcona została przez ks. Roberta Dziedzica.

powiększ zdjęcie


46
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Krzyż Jubileuszowy przed posesją Adama i Zofii Śliż. Fundacja z okazji 100-lecie Odzyskania Niepodległości RP. Krzyż drewniany z wyrytymi dwoma pierwszymi i dwoma ostatnimi wersami pieśni "KRZYŻU CHRYSTUSA, BĄDŹŻE POCHWALONY".
Obok głaz polny z wyrównanym bokiem, na którym umieszczono napis:

1918 - 2018
100. ROCZNICA
ODZYSKANIA
NIEPODLEGŁOŚCI

Redakcja



Write a comment

Comments: 0

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013