Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Spotkanie potomków Grzegorza i Anny Ożóg


fundatorów kapliczki
 W lutym br. skontaktował się z redakcją p. Mieczysław Andreasik z Żor, którego pradziadek Michał Ożóg pochodził z Nienadówki. Niedługo zastanawiał się p. Andreasik nad zaproszeniem odwiedzenia miejscowości, z której jego pradziad przed ponad 100 laty przeprowadził się z całą rodziną do Okonina i osiadł tam na stałe. W Nienadówce pozostała po nich pamiątka "ochronka", której byli fundatorami, zapisując "ojcowiznę" na rzecz fundacji
Sióstr Służebniczek ze Starej Wsi. Pozostali również potomkowie jego brata Jędrzeja zw. Młynarzem. Nietrudno było ich skojarzyć, bo opisywaliśmy ich już wcześniej, to małżeństwo Marii i Zdzisława Miśków. Współpraca redakcji z p. Andreasik na pewno wniesie interesujący materiał o historii rodziny i wsi, dziś jego krótka relacja wraz z kilkoma zdjęciami. Jest nam niezwykle miło, że dzięki naszej pracy byliśmy współtwórcami wzruszającego spotkania nieznanych sobie bliżej krewniaków.

Redakcja



w Nienadówce
Dn. 13.03.2016 (niedziela), za sprawą portalu internetowego "Nienadówka- moja mała ojczyzna" i p. Elżbiety Motyl, odbyło się niecodzienne spotkanie potomków - małżeństwa Ożogów - Grzegorza (ur. 15.09.1835r. w Nienadówce) i Anny z domu Laurentii Ożóg (ur.1834r.), którzy zawarli związek małżeński w dniu 14.06.1853r., a przyjęcie odbyło w Nienadówce pod nr 82 62. Grzegorz i Anna Ożóg mieli dwóch synów - Michała (ur.9.11.1855r. - zm. 27.01.1924r. w Okoninie) i Andrzeja zwanego Jędrzejem – młynarzem (ur.25.11.1857r. – zm. 1911r.)

Potomków rodziny "Jędrzeja - młynarza" reprezentowała p. Maria Miśków (ur. w 1943r.) mieszkająca wraz z mężem w Nienadówce. Potomków rodziny Michała Ożoga, fundatora "Ochronki", reprezentowali - wnuk Henryk Sąsiadek (ur.13.11.1934r., w Okoninie) i prawnuk Mieczysław Andreasik (ur. 11.12.1948r. w Dębicy, zamieszkały w Żorach). Potomków połączył wspólny prapradziad, który w 1882 roku ufundował na skrzyżowaniu dróg w Nienadówce piękną "kapliczkę", która stoi dobrze utrzymana do dzisiaj. Przy kapliczce rozpoczęliśmy to spotkanie, wymieniając miłe uśmiechy i dopatrując się podobieństw.

W spotkaniu wzięli również udział organizatorzy: p. Elżbieta Motyl i p. Zdzisław Miśków, mąż Marii Miśków


powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


Zamieszczam nadesłane mi sprostowanie do tekstu powyżej, które wraz z załączonymi aktami, będą pomocne dla zainteresowanych poszyukiwaniami.

Jestem na etapie poszukiwań wiadomości o mojej pra prababce Agnieszce z Ożogów /żony Jana Smolaka/, więc wertuję księgi parafialne Nienadówki oraz Waszej strony. Tak przy okazji przejrzałam stronę „Spotkanie potomków Grzegorza i Anny Ożóg”. Zauważyłam tam pewną nieścisłość. „Laurenti” to nie jest nazwisko rodowe Anny, jej rodowe nazwisko to „Ożóg”. Laurenti jest imieniem jej ojca. Wawrzyniec mieszkał pod numerem 62 a nie 82.
Ten sam błąd powtórzony jest w drzewie geneal. Pana Joe Ożoga z Chicago. Pomyślałam, że skoro żyją i interesują się tym potomkowie Grzegorza i Anny Ożogów, pomyłkę należałoby sprostować. Tak dla informacji: pomyłkę zgłaszała już Pani Maryla w 2017r. ale za szybko poddała się /nie zawsze wpisywano „filia”, używano również określenia „nata”, co oznacza to samo – „córka”/. Akta wyjaśniające w załączeniu.

Pozdrawiam - Maria Kopta


1.Zapowiedzi i Akt ślubu Grzegorza Ożoga i Anny z Ożogów.
powiększ zdjęcie
Zapowiedzi Grzegorza Ożoga (syna Michała i Rozalii z Dumczaków)
i Anny Ożogówny (córki Wawrzyńca i Małgorzaty z Maziarzów) – 1853r.

powiększ zdjęcie
14 maja 1853 rok. Ślub Grzegorza Ożoga i Anny Ożogówny.
Grzegorza Ożóg - kawaler lat 18, zamieszkały Nienadówka nr 114,
syn Michała Ożoga i Rozalii z Dumczaków.
Anna Ożogówna – panna lat 19, zamieszkała Nienadówka nr 62,
córka Wawrzyńca Ożoga i Małgorzaty z Maziarzów.
Świadkowie: Wojciech Ożóg i Antoni Pietryga.

2. Akt urodzenia Anny ożóg.
powiększ zdjęcie
4 maja 1834 roku urodziła się Anna
ojciec Wawrzyniec Ożóg, matka Małgorzata córka Błażeja Maciąga,
/”nata” na końcu znaczy „córka”/.
Adres - Nienadówka nr 62.
Chrzestni: Antoni Motyl, Zofia żona Macieja Wosia.
Przy Błażeju jak i przy chrzestnych odnotowano, że są to kmiecie /gospodarze na 1 łanie/.


Następnie udaliśmy się na cmentarz parafialny, gdzie pochowanych jest wiele członków naszych rodzin, szczególnie dało się zauważyć dużo nazwisk Chorzępa. Dla informacji bracia Michał i Jędrzej za żony mieli Annę i Agnieszkę Chorzępa. W krótkim czasie trudno jednak było ogarnąć wszystkie pochówki, zwłaszcza, że brak jest spisu grobów.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Piękny nienadowski kościół i zadbane budynki plebańskie szczególnie przyciągały nasz wzrok, gdyż Michał Ożóg był kościelnym w nienadowskiej parafii. Prowadził kościelne gospodarstwo rolne, wydawał kościelne kantyczki (pieśni nabożne w formie książeczek), a na odpustach w okolicznych parafiach sprzedawał pamiątki i własnoręcznie wyrabiane z gipsu figurki świętych. Zajmował się też handlem gruntami.

powiększ zdjęcie Kolejnym miłym obiektem zwiedzania była ochronka Sióstr Służebniczek. Miejsce to, według przekazu rodzinnego, było stworzone między innymi przez Michała Ożoga. To On, na rzecz fundacji powstania Ochronki, przekazał swoje siedlisko, gdzie mieszkał dotychczas i gdzie urodziło się jego dziewięcioro dzieci, a sam przeniósł się do folwarku zakupionego w Okoninie w 1905r. Po zabudowaniach ochronki i miejscu
zamieszkania sióstr oprowadzała nas siostra przełożona Danuta Horodecka i siostra Krystyna widoczna na zdjęciach. Zabudowania te w 1925 roku, po śmierci Michała Ożoga, notarialnie zostały przekazane Siostrom Służebniczkom.

powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
Budynki na pewno nie są te same, ale duch gospodarstwa sprzed 100 lat pozostał, szczególnie w miejscu, gdzie był zakręt starej drogi do Rzeszowa, a teraz jest zwykła droga w pole.

Naprzeciw Ochronki, przy drodze do Rzeszowa, mieszkał brat Michała Ożoga Jędrzej - młynarz, który opiekował się jego nieruchomością, później po śmierci Jędrzeja w 1911 r. robiła to nadal jego rodzina, wykonując po I wojnie światowej remont budynków. Pani Maria Miśków, zaprosiła nas na obiad rodzinny do domu, w którym mieszka, a wcześniej był miejscem zamieszkania Jej dziadka Jędrzeja Ożoga - młynarza.
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
Dużo opowiadania i wiele niejasności z powodu braków w przekazywanych rodzinnych wiadomościach. Spotkanie wielkiej ciekawości i niewiadomej, ale spotkanie szczere i życzliwe. Na pewno istnieje jeszcze wiele pokrewnych rodzin, które pomogą nam odtworzyć jeszcze dokładniej życie naszych przodków.
Zapraszamy na strony "Nienadówka - moja mała ojczyzna" i za pośrednictwem jej redakcji prosimy o wsparcie nas szczegółami.

Mieczysław Andreasik


Write a comment

Comments: 3
  • #1

    Maryla (Friday, 24 February 2017 17:30)

    Anna raczej nie była z domu Laurenti, tylko była córką Wawrzyńca. Księgi prowadzone przez księży były pisane po łacinie. A Laurenty po polsku to Wawrzyniec.

  • #2

    Admin (Friday, 24 February 2017 19:22)

    Witam Marylo. Tłumaczenie może i logiczne ale... dane o Annie nie pochodzą z metryki chrztu gdzie mógłby być wpis "filia Laurenti" Dane o które opiera się rodzina to wpis z aktu urodzenia syna Michała, a tam jako matka wpisana jest "Anna Laurentii Ożóg/

  • #3

    Joe OZOG, Chicago, USA (Tuesday, 12 March 2024 01:52)

    Ms Maria Kopta- You are correct about the Anna OZOG (Laurenti) name- it is a reference to her father’s name for identification purposes. This has been known for a while, but there is disagreement with how to note it. I believe I attached the marriage records to my files previously. Thank You for taking the time & interest in my work, and the indisputable evidence that you provided. Constructive criticism is always appreciated.


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013