Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Stare dokumenty (2)



W trakcie zbierania materiałów na stronę, ludzie często pokazują stare dokumenty czy też inne ważne papiery z przeszłości. Te dokumenty podobnie jak zdjęcia wiele mówią o ważnych wydarzeniach z życia mieszkańców Nienadówki. Myślę że stworzenie dla tych cennych pamiątek tego działu będzie strzałem w dziesiątkę i znajdzie uznanie w oczach Tych, którzy dzielą się nimi z Nami.




Towarzystwo Regionalne Ziemi Rzeszowskiej
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


Dwa dokumenty wydane przez muzeum w Rzeszowie poświadczające przekazanie pamiątek po Wojciechu Ożogu kolekcjonerze i poecie ludowym z Nienadówki:

Pierwszy z datą 29 sierpnia 1936 rok, zawiera wykaz pamiątek:
1. Tomik poezji Marcina Wolskiego przepisany na początku XIX wieku.
2. Trzy fajki rzeźbione w drzewie.
3. Pozwolenie na ślub z roku 1780.

Drugi datowany jest na 7 września 1936 rok, w wykazie pamiątek znajdujemy:
1. zezwolenie na sprzedaż gruntów w r. 1801, podpisany- Grabiński
2. Kartka pocztowa od ks. Momidłowskiego i jego historiografia z podpisem dla śp. Wojciecha Ożoga
3. Fotografia Wojciecha Ożoga (Gazetnika) i Macieja ???? (nie chcę przekręcać nazwiska stąd te znaki zapytania)
4. projekt P. Zubrzyckiego na kościół w Sokołowie.

O osobie darczyńcy tych pamiątek możemy przeczytać w artykule: Wojciech Ożóg - Gazetnik




Ankieta kap. Wojciecha Chorzępy
powiększ zdjęcie

Ankieta została sporządzona prawdopodobnie po powrocie Wojciecha Chorzępy z łagrów sowieckich gdzie znalazł się po wkroczeniu Armii Czerwonej na nasze tereny. Zainteresowanych osobą Wojciecha Chorzępy, legionisty i przedwojennego oficera, który podczas okupacji niemieckiej współtworzył konspirację AK na terenie Nienadówki i w okolicy, odsyłam do artykułu : kap. Wojciech Chorzępa



Dokumenty parafialne
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie


1. "Stwierdza się, że księgę urodzonych z Trzebuski, parafii Nienadówka od 1902 roku, z rabowano w 1944 roku." Dokument wydany przez ks. Michała Bednarskiego w 1952 roku. Sprawa rabunku na plebani jest opisana w kronice prowadzonej przez tego księdza: Zrabowanie ksiąg parafialnych

2. Cegiełka, zaproszenie dla p. Ciupaka Adama na uroczystość poświęcenia dzwonów i dzwonnicy w parafii Nienadówka. Uroczystość ta odbyła się 24 sierpnia 1949 roku. Historię dzwonów w w parafii Nienadówka przeczytamy w artykule: Dzwony parafialne




Metryka chrztu
powiększ zdjęcie

Metryka chrztu urodzonego 9 stycznia 1902 roku Michała Ciska. Chrzest miał miejsce 11 stycznia 1902 roku. Z osobą Michała Ciska możemy się zapoznać w artykule: Michał Cisek.



Karty pamiątkowe (pocztówki)
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Dwie karty pamiątkowe parafii Nienadówka z okazji różnych jubileuszy.

1. 450 lat powstania parafii i 110 lat konsekracji kościoła parafialnego.

2. 400 lat Nienadówki 1595 - 1995




Afisze
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Afisze informujące i zapraszające publiczność na występy zespołów teatralnych:

1. Teatr im. Teofila Kucaja zaprasza na Tradycyjne Polskie Jasełka. "Historia pewnej betlejemskiej nocy" Spektakl miał odbyć się 3 stycznia 1999 roku w Domu Ludowym w Nienadówce

2. Zaproszenie Amatorskiego Teatru Ludowego z Nienadówki na przedstawienie pt. "FATIMA" w MGOKSiR w Sokołowie Młp., 8 lutego 2009 roku.




Dokumenty Jan Motyl
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

1. Legitymacja członka Związku Samopomocy Chłopskiej, legitymacja wydana 2 października 1949 roku.

2. Trzy pozostałe skany to książeczka wojskowa wydana 9 kwietnia 1949 roku.




Wypis z ksiąg - 1822 rok
Ciekawy scan zapisu z ksiąg Urzędu Stanu Cywilnego w Rzeczycy Ziemiańskiej przysłała nam pani Adriana. Badając korzenie rodzinne natknęłam się na zapis z księgach z Rzeczycy Ziemińskiej że matka mojego pra pra pradziadka Macieja Nowaka pochodziła z Galicji, Cyrkul Rzeszowski, wsi Nienadówka. Odległy to czas, minęło prawie dwieście lat i raczej nie dojdziemy w jaki sposób Justyna z Motylów Nowakowa znalazła się w ówczesnej guberni lubelskiej w rosyjskim zaborze. Dziękuję pięknie za ten dokument. Poniżej scan (część rozjaśniona) i przepisana "cała i prawie" dokładna jego treść. Łatwo nie było.


powiększ zdjęcieRoku tysięcznego osiemsetnego dwudziestego drugiego dnia dwudziestego szóstego miesiąca stycznia o godzinie trzeciej po południu przed nami Komendantem Rzeczycy Ziemiańskiej urzędnikiem stanu cywilnego gminy Rzeczycy Ziemiańskiej powiatu kraśnickiego w województwie lubelskim wstawił się Maciej Nowak młodzian parobek w Rzeczycy Ziemiańskiej zamieszkały mający podług złożonego przed nami aktem znania wydanego przez zastępce Wójta gminy Rzeczycy Ziemiańskiej na dniu dwudziestym piątym stycznia roku tysiąc osiemset dwudziestego drugiego lat dwadzieścia i dwa, a zatwierdzonego przez Sąd powiatu kraśnickiego na dniu dwudziestym szóstym miesiąca i roku tego. W asystencji brata swego Michała Nowaka rolnik w Rzeczycy Ziemiańskiej zamieszkałego. ile ojciec jego Wawrzyniec Nowak

Nowak ?...... i matka Justyna z Motylów) Nowakówna w Galicyi Cyrkuł Rzeszowski w wsi Nienadówka zamieszkałą jak wskazaniu temu akt znania tudzież panna Teresa Gabrylówna włościanka dowodząca złożoną przed nami metryką wyjętą z ksiąg kościoła Zaklikowskiego iż skończyła rok piętnasty wieku swego, która w domu rodzicielskim została w apystencyi ojca swego Wawrzyńca Gabryla rolnika Rzeczycy Ziemiańskiej zamieszkałego i matki Małgorzaty z Kaniów. Strony stawiające żądania, abyśmy do rzeczonego mu małżeństwa przystąpili, którego zapowiedzi uczynione były przededrzwiami naszego domu gminn28 sierpień 1946ego to jest pierwsza dnia czwartego miesiąca listopada, a druga dnia jedenastego miesiąca tego roku tysiąc osiemset dwudziestego pierwszego w niedzielę o godzinie dwunastej w południe gdy o żadnem tamowaniu rzeczonego małżeństwa uwiadomieni nie zostaliśmy a rodzice niniejszych się zatem na obchod małżeństwa zezwalają, przychylając się zatem do żadania stron po przeczytaniu wszystkich wspomnianych papierów i działu szóstego w tytule Kodeksu Cywilnego o małżeństwie zapytaliśmy się przyszłego małżonka i przyszłej małżonki, czyli chcą połączyć się z sobą związkiem małżeńskim ? Na co gdy każde z Nich oddzielnie odpowiedziało, iż taka jest ich wola, ogłaszamy w imieniu Prawa, iż Maciej Nowak młodzian i panna Teresa Gabrylówna są połączeni z sobą węzłem małżeństwa. Czego spisaliśmy Akt w przytomności Stanisława Pikura liczącego lat dwadzieścia osiem tudzież Wojciecha Macioka liczącego lat trzydzieści cztery, niemniej Tomasza Kulpy liczącego lat czterdzieści i Józefa Kowalskiego liczącego lat dwadzieścia sześć, wszystkich Rolników w Rzeczycy Ziemiańskiej zamieszkałych. Akt niniejszym został stawającym przeczytanym i podpisanym przez nas, ile inne osoby w Akcie wymienione pisać nie umieją Ksiądz Franciszek Zamojski komendarz parafii Rzeczycy Ziemiańskiej spełniający obowiązki urzędnika Stanu Cywilnego.



Dokumenty przymusowego robotnika III Rzeszy
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Dokumenty wystawione na nazwisko przymusowego robotnika wywiezionego do III Rzeszy podczas okupacji niemieckiej. Całość wspomnień znajdziemy barwnie opisanych przez Walentego Pikora możemy zapoznać się w artykule:

Wspomnienia z dawnych lat.



Stara metryka

powiększ zdjęcieWyciąg metrykalny dla rodziny Mateusza Smolaka zamieszkałego w prafii Nienadówka. Wydany dokument przez ks. proboszcza Bukałę jest datowany na 26 czerwiec 21920 roku. Dokument ten był dla mnie podstawą do zebrania wiadomości o rodzinie Smolaków, wymienionej w tym dokumencie.



Testament

powiększ zdjęcieDokument datowany na 6 września 1933 roku spisany na życzenie Marii Marszał, jest ostatnią jej wolą - testamentem. Możemy w nim wyczytać m.in., o zapisie dla sióstr zakonnych z ochronki w Nienadówce.



Książeczka wojskowa
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Książeczka wojskowa Walentego Kołodzieja kontrowersyjnego sołtysa Nienadówki. Kontrowersyjny sołtys




CK Sąd Powiatowy w Sokołowie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Dokument - pismo skierowane do Sądu Powiatowego w Sokołowie o wpis hipoteczny w księgi wieczyste. W piśmie podana jest data zawartego kontraktu kupna sprzedaży. 26 luty 1903 rok.




Dokument kupna - sprzedaży z roku 1881
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Dokument jak wskazuje data sporządzono 132 lat temu, dotyczył kupna sprzedaży gruntów w Nienadówce. Dokument sporządzony w Sokołowie dnia 11 kwietnia 1881 roku. Świadkowali tej transakcji: Sebastian Kołpok i Jakób Naja




Sąd Powiatowy w Sokołowie - 1877

powiększ zdjęcie Sąd mianuje Katarzynę (..) opiekunką jej małoletnich: Jana, Zofii, Elżbiety i Anny.

Czegoś nie rozumiem, skoro "jej małoletnich" to Katarzyna była matką, dlaczego sąd musiał ją ustanawiać opiekunką ?



Karta upominająca
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Karta Upominająca mieszkańca Nienadówki Grzegorza (..) o zaległych podatkach.




Edykt - 1899

powiększ zdjęcie I zajął się ówczesny urząd, zaległymi podatkami z 1886 roku, mieszkańca Nienadówki Grzegorza, zezwalając na publiczną sprzedaż m.in. "krowy czarno z białym - 25 zł wartości.



Pieczęcie
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Odciski dwóch pieczęci, pierwsza odciśnięta na laku, napis: PKP STACJA LUBACZÓW. Druga na papierze należała pewno do gminy żydowskiej w Raniżowie, napis: PROWADZĄCY METRYKI IZRAELSKIE W RANIŻOWIE.



Skrypt dłużny
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

17 października 1904 roku, trzech mieszkańców Nienadówki podpisało skrypt dłużny biorąc pożyczkę na kwotę 600 koron.



Egzekucja - 1881

powiększ zdjęcie Protokół egzekucyjnego zajęcia i oszacowania jednej z nienadowskich ruchomości, dziś pewno napisano by "nie ruchomości" ale ten dokument był spisany 10 października 1881 roku.



List przewozowy
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Mieszkaniec Nienadówki zakupił maszynę rolniczą, w jakieś chyba czeskiej fabryce na Morawach. Przesyłka datowana na 27 lipca 1907 w Prossnitz (Prostejov) dotarła do miasta Rzeszów 5 sierpnia 1907 roku.



Ubezpieczenie - 1914

powiększ zdjęcieRobotnik zatrudniony na młocarni konnej, tej samej chyba z listu przewozowego opisanego wyżej.



Uwiadomienie - 1896

powiększ zdjęcieKolejny ciekawy dokument z XIX wieku (6 czerwiec 1886) Zastanawiało mnie to pismo jaśniejszego koloru, widze ż ebył to rodzaj jakiegoś kopiowania gotowych formularzy, gdzie w miejscach wolnych wpisywano odpowiedni tekst.



Testament Franciszka (..) 1877
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Czterech świadków podpisało krzyżykami ten interesujący dokument sporządzony w Trzebusce 15 lutego 1877 roku.

Ze względu na ciekawy język i pisownię np. zakończenia wyrazów przez "ó" np "rokó" będę go kiedyś chciał przepisać w całości, nie będzie łatwo, bo tekst miejscami trudno rozczytać.




Intercyza 1869
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Czyli zapis przed ślubny i to z przed blisko 150 lat. I tu również ciekawy sposób wyrażania i zapisywania słów, który chciałbym przenieś na stronę w druku ale z zachowaniem oryginalności. Człowiekiem który ten dokument spisywał był pierwszym nauczycielem w Nienadówce najpierw szkółki parafialnej a później powszechnej. Był też pierwszym organistą na parafii. To Wojciech Makowski.

Uwagę zwraca również pieczęć na dokumencie a na niej napis: WIES * NIENADOWKA. Ciekawi mnie również jej grafika, co oznacza ?



Wezwania
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

Urzędowe, płatnicze, tak po prostu takie jakie i dziś niezbyt ludzie lubią, a są konieczne by funkcjonować zgodnie z prawem.

1.) Pierwszy dokument to zabezpieczenie sobie przez Józefa (..) godnej starości i pochówku po jego śmierci, wycenionego na kwotę 15 zł. przez swoją synową. Ta została obdarowana na poczet tych powinności kawałkiem gruntu w wieczyste użytkowanie. Grunta wyceniono na 436 zł. 50 gr. Papier spisano 20 września 1861 roku.

2.) Dokument 2, to wezwanie do złożenia rachunku ze sprawowania zarządu majątkiem małoletnich. Sąd Powiatowy 6/II/1907 rok.




Wezwania
powiększ zdjęcie powiększ zdjęcie

8 luty 1902 rok. Urząd podatkowy wzywa do zapłacenia należności od umowy kupna - sprzedaży gruntów.


Write a comment

Comments: 0

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013