Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Tue

23

Apr

2024

Telefonizacja Nienadówki

1993-1997
 To był kolejny milowy krok wsi do nowoczesności. Projekt realizowany był w czteroletnim okresie czasu, z wielka pomocą mieszkańców. "Społeczny Komitet Telefonizacji Wsi Nienadówka" na zakończenie prac, upamiętnił to wydarzenie pamiątkową tabliczką, która prawdopodobnie zawisła na frontowej ścianie reprezentacyjnego budynku w centrum wsi. Zawisła pewnie obok tej
upamiętniającą "Gazyfikację", choć na zdjęciu z 2012 roku widać tylko jedną z nich? Pewnie była też, jak to zwykle bywa, uroczystość jej odsłonięcia. Tablice znikły z budynku po jego modernizacji i na długo słuch o nich zaginął. Tej upamiętniającej "gazyfikację" nadal nie odnaleziono, ta "telefoniczna" miała więcej szczęścia. Tablica została odnaleziona przez Elę Motyl, długo leżała w nienadowskiej bibliotece. Ostatecznie, po wielu staraniach "znalazczyni" i pomocy miejsko gminnych urzędników, tabliczka w 2023 roku, powróciła na swoje prawowite miejsce. Niestety, o ile o "gazyfikacji" udało zebrać się trochę materiału, to o "telefonizacji" "cicho sza, nikt nic nie wie". Dziś zdecydowałem się napisać o tym i zaapelować, jeżeli macie kontakt z ludźmi "Komitetu Telefonizacji Wsi Nienadówka", posiadacie jakieś wiadomości, nie zwlekajcie, dajcie znać, wkrótce będzie za późno, to co nie zapisane, niknie ze zbiorowej świadomości.

Telefonizacja wsi

Sat

20

Apr

2024

Uczniowskie wypracowania - 1994

sprzed 30 lat.
 W kwietniu 1994 roku uczniowie klas VII i VIII otrzymali zadanie, mieli przeprowadzić wywiady ze starszymi mieszkańcami Nienadówki. Dla ułatwienia mieli zestaw dwudziestu pytań, jak im poszło? Ja jestem zdumiony zebranymi przez nich informacjami, oni pewno będą tym, że ich prace przetrwały tyle lat i w sumie mogą je chyba odzyskać na pamiątkę. Prac tych jest sporo, dziś przedstawię trzy z nich, chciałbym wiedzieć, czy jest zgoda na takie przypomnienie i dalszą kontynuację publikowania. Prace przetrwały dzięki p. Genowefie Mazur, która będąc członkiem Społecznego Komitetu
Obchodów 400 lecia wsi Nienadówka w ten sposób postanowiła zebrać materiał o historii wsi. Obchody miały miejsce rok później w 1995. Wypracowania będą dostępne w dziale "Oświata", oczywiście w miarę ich opracowywania. Chętni do pomocy w przepisywaniu mile widziani, również jeżeli ktoś pamięta, że taką pracę pisał, a nie chce, by ona się tu ukazała, proszę o wiadomość, oszczędzi mi to czasu. Na początek udostępniam prace:

Wojtka Nowaka, Łucji Wielgosz i Lucyny Nowak

Sat

13

Apr

2024

Antoni Bęben - kolejna odnaleziona ofiara

Smoleńsk 1942
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ludobójstwo, dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, do dziś pozostaje niezabliźnioną raną. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRR. Wśród pomordowanych, byli też nasi rodacy. I tu muszę się pochwalić, dzięki naszym poszukiwaniom lista "ofiar" mających związek z Nienadówką ciągle się powiększa. Jeszcze niedawno jedyną znaną ofiarą katyńską był: Kap. Marcin Zdeb zamordowany w Katyniu. Jakiś czas temu udało się odnaleźć kolejnych dwóch rodaków nienadowskich: St. post. Michała Depko i Por. rez. Stanisława Gielarowskiego. Dziś, przy okazji kolejnej rocznicy "mordu katyńskiego z 1942 roku" przedstawiam czwartą ofiarę sowieckiego oprawcy:
  • Antoni Bęben urodzony 28 kwietnia 1884r. roku w Nienadówce, został zamordowany w Smoleńsku. Ekshumacje i badania przez władze niemieckie odbywały się w 1942 roku.
 Zawiadomienie niemieckiej administracji datowało śmierć Antoniego Bębna w Smoleńsku na 13 maja 1942 roku. Zawiadomienie trafiło na nienadowską plebanię i na szczęście, chociaż zapomniane, przetrwało do naszych czasów. Wiek Antoniego Bębna w chwili śmierci - 58 lat - wyklucza raczej wojsko, być może służył w policji, lub był zwykłym cywilnym uciekinierem, który znalazł się w nieodpowiednim miejscu. Wbrew powszechnej
opinii w sowieckich obozach byli przetrzymywani i mordowani również cywile. Nigdzie indziej nie odnalazłem śladu po tym człowieku, prócz tego zawiadomienia parafii w Nienadówce przez władze III Rzeszy.

Bęben Antoni - Smoleńsk 1942

Mon

08

Apr

2024

600 Lecie Diecezji Przemyskiej

uroczystości w Nienadówce
 Uroczystości odbyły się 17 kwietnia 1977 roku w Nienadówce, czas to nieodległy, a mimo to nigdzie nie można odnaleźć jakichkolwiek wzmianek o tym wydarzeniu. Jedynym śladem, który dostał się w moje ręce jest zdjęcie upamiętniające tamte chwile. Otrzymałem je wraz z innymi zdjęciami rodzinnymi, jednak nie publikowałem ich z myślą, że może uda się dowiedzieć i napisać coś więcej.
Nie udało się, dlatego zamieszczam je dziś w albumie na stronie, a nuż ktoś temat podejmie i coś napisze. Zbiorowe zdjęcie podzieliłem na pojedyncze fotki, dla wygodniejszego ich oglądania.

600 Lecie Diecezji...

Fri

05

Apr

2024

Ś.P. Stefania Chorzępa

odeszła na zawsze
powiększ zdjęcie

Z ogromnym smutkiem i bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Stefanii Chorzępa

Tym samym składamy wyrazy współczucia i żalu całej Rodzinie.

Redakcja.


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013