Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Przesyłka z Krakowa

pamiątki nienadowskie
Dziękuję panu Tadeuszowi Nowakowi z Krakowa za miłą współpracę i przekazanie na potrzeby strony dokumentów i zdjęć rodzinnych.
 Kilkadziesiąt zeskanowanych dokumentów powiększyło nasze archiwalne zasoby. Jestem pod wrażeniem przechowywanych pamiątek w domach nienadowskich i nie tylko. Dla mnie perełką jest np. dokument przystąpienia rodziny nienadowskiej do "Bractwa Wstrzemięźliwości od różnych napojów, a trzeźwości od upajających"
Bractwo to działało w Nienadówce za sprawą ówczesnego proboszcza ks. Antoniego Momidłowskiego (1859-1901. Łukasz i Apolonia Nowakowie swoje podpisy na tym dokumencie złożyli 142 lata temu, w 1872 roku.

Ciekawym również okazał się zbiór obrazków prymicyjnych, to one były pomocne w odszukaniu i przybliżeniu sylwetek trzech księży pochodzących z Nienadówki.

Stare dokumenty (4)


Album starych fotografii wzbogacił się o kolejną porcję zdjęć. Na tym obok widzimy Jana Nowaka powożącego nie byle jakim, bo plebańskim zaprzęgiem. Ten piękny koń jak wspominał Jan Nowak, został zabrany przez Rosjan w 1944 roku i ślad po nim zaginął. Ze wspomnień ks. Bednarskiego wiemy, że i ten wasążek (wóz) spodobał się kwaterującym na plebani. Odjechali na nim w kierunku frontu.

Mieszkańcy na starej fotografii (33)


About | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013