Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Sprawozdanie Rady Powiatowej Kolbuszowskiej

22 września 1867 - 22 września 1892
powiększ zdjęcie Ustawa o Reprezentacyach powiatowych z r. 1860, weszła w życie w powiecie Kolbuszowskim w rok później. Ukonstytuowanie się Rady powiatowej nastąpiło w dniu 22 września 1867 r., w dniu dzisiejszym przypada przeto dwudziestopięcioletnia rocznica naszego urzędowania. Czwarta część wieku, a więc na wszelki sposób poważny okres czasu, staje się mimowolną a słuszną pobudką, aby ściśle i bezstronnie zastanowić się nad tem, o ile pojęliśmy nasze zadanie....
Tekst powyższy znalazł się w sprawozdaniu z 25 lat (1867-1892) działalności Rady Powiatowej Kolbuszowskiej. Sprawozdanie wydano drukiem w Krakowie, liczy 125 stron a zawarte na nich wiadomości to kopalnia wiedzy o miejscowościach ówczesnego powiatu kolbuszowskiego. Znajdziemy tam stany posiadania gmin, wiadomości o gruntach, budynkach i drogach gminnych. Zarządzenia i przepisy władz, co do organizacji "Straży ogniowych", przepisów sanitarnych, a nawet gdzie ludność konkretnej miejscowości nabywała sól. Jak należy urządzić "Kancelarye gminną". Instrukcje dla pisarzy, sług i kasjerów gminnych. Na czym polegała praca "Policyi polowej" i "Policyi zdrowia".

To mała część tematów tam poruszonych. Tu na stronie zamieszczę tylko scan sprawozdania (można powiększyć) dotyczący Nienadówki, ale zachęcam do zapoznania się z całością. Dokument można znaleść w archiwum: Kolbuszowskiej Biblioteki Cyfrowej.

Sprawozdanie (22/9/1867 - 22/9/1892


About | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013