Zostań współautorem !

Chcesz napisać artykuł ?
Masz ciekawe wspomnienia, zdjęcia lub ciekawą rodzinną historię ?

Napisz do nas

Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam

Gości online:
stat4u

Nienadówka - droga S-19

Decyzje zapadły
Widoczne poniżej, centrum wsi przeszło już do historii. Pozostały zdjęcia, filmy, czy wirtualny spacer po miejscach tak znajomych i bliskich dla wielu pokoleń mieszkańców Nienadówki. Wielu z nich zadaje sobie ciągle pytanie.

Jak to z tą drogą było ?

powiększ zdjęcie Historia lubi się powtarzać, historia drogi S-19 jako żywo rozpętała dyskusję na różnych szczeblach władzy i nie tylko. Dyskusję podobną do tej z lat 70`tych XIX w., przy okazji budowy, również drogi krajowej. 140 lat temu, "Cesarsko-Królewska" władza nie pytała "wieśniaka" czy mu to się podoba czy nie. Może i ludziska "lamentowali" trochę kiedy ich odwieczny cmentarz znikał z przed kościoła i swoich bliskich zmarłych musieli grzebać z dala od niego Cóż "władza"kazali" - trudno. Z czasem przyzwyczaili się, że najpierw konne zaprzęgi, a w późniejszym czasie samochody pędziły po grobach ich przodków. Z czasem "nowa" droga wrosła w krajobraz tej jakże ważnej części wsi. Było dobrze. Dziś mamy polski rząd, swoich przedstawicieli, ale czy traktowanie ludzi w przypadku nowej drogi było inne ?
Bez wyraźnego i stanowczego wsparcia "władzy wyższej" czy też "miejscowej", wieś musiała przegrać batalię o przebieg drogi S-19 właśnie w tym miejscu. Latem 2015 roku centrum zaczęło zmieniać się w rumowisko.... Wygląd tej części wsi przeszedł do historii.

Gdzieś na FB przeczytałem ciekawe słowa mieszkanki Nienadówki, dotyczące pewnego domu i bardzo starej lipy. Pozwoliłem je sobie tu umieścić, jako krzyk i żal po tym co odeszło już na zawsze.

nieeeeeeee... !!!!!!!!
.. Po Józkowym Domu Ino Glina została,
krwawa czerwień ceglana na polach rozwiana !
"usiądź pod mym liściem" Lipa nie zawoła,
a przed Nabożeństwem, Towarzysz strudzony roweru nie schowa !

S-19 Decyzje zapadły


About | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013