Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Nienadowski diabeł


część - 12

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] 12 [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21]Dnia 14-2-1898 roku bawiłem w domu Chorzępów do 12 godziny w nocy. Diabeł zaczął od kołysania dziewczyną, zapaliłem świecę, on zgasił, próbował zgasić drugi raz, alem światło odsunął. Uchwycił pasek św. Franciszka, chciał go rzucić na środek izby, nie pozwoliłem, różaniec przełożył z siebie na mnie. Trzymając pasek w rękach, powiedział:
I Ty tak masz !
Gdzie ?
W kościele. Masz. - mówi - Brzydkie ręce
Dlaczego brzydkie ?
Bo dotykają się kielichów
Pocałuj rękę księdza ! pocałował koniec palca, ale z odrazą. Bębnił palcami, ale na mój rozkaz ucichł. Krzyczał gdym dziewczynę kropił święconą wodą, gdym czytał z książki, zatykał mi usta stułą, choć modlitwy były po łacinie.

Te wszystkie rzeczy na około mnie, są dla mnie wstrętne, to wszystko na mnie. Ta książka (brał do ręki książkę i bił nią o ścianę) stuła, krzyżyk, to na szyi... Brał medalik św. Benedykta i mówił:
Jaki on brzydki
Kiedy wyjdziesz ?
Za dwa tygodnie, jak się skończy moje pięć miesięcy
Kto Cię wyrzuci ?
Paweł, pójdę już, bo tu źle na służbie, głodny jestem !
O której godzinie wyjdziesz, w południe ?
Jak to w południe, o 12-stej w nocy. Która teraz godzina pyta się mnie. Zgadnij. Wyciągnął mi zegarek, otworzył, przymknął jedno oko i powiedział - po dziesiątej Potem schował go do kieszeni. Podczas wyciągania zegarka z kieszeni i patrzenia nań, dziewczyna była na wpół siedząca.
Gdzie pójdę ?
Gdzie chcesz !
Do Dornfesta pójdę za babę.
Kiedy pójdziesz ? Złożył obie ręce, potem dwa palce pokazał, co miało znaczyć, że o 12-stej. Chciał mówić, tj. pukać po ścianie, po ławie, alem mu zabronił.

Dziewczyna trzęsła się na całym cielei krzyczała, gdym kropił święconą wodą jej głowę. Śmiała się, broniła gwałtownie, gdy matka związywała nogi i biodra paskiem św. Franciszka. Pluła na matkę, na pasek, krzyczała gwałtownie, ciągle chciała go zdzierać. Czart wołał:
Pójdę już, nie ścierpię, poszedłbym zaraz, ale by się ludziom cnęło be zemnie. Gdzie jest Kian-Czao ? (port chiński
Daleko - odpowiadam- na wschodzie, niedaleko Ameryki
Może Ci powiedzieć parę słów po Kian-Czalsku ?
Przecież ja nie rozumiem tego języka !
Ja Ci i tak powiem.
I powiedział parę słów w obcym języku, ale czy po Kian-Czalsku, sprawdzić nie mogłem..

Zdjęliśmy nakrycie z dziecka, a ja kropiłem wodą obficie po całym ciele. dziewczyna krzyczała gwałtownie, czart pokazywał palce, że wyjdzie oknem, ojciec klęczał przy mnie, dziewczyna mając oczy przymknięte, mówiła:
Ojciec patrzy !
czyj ojciec ?
Dziewczyny
Powiedział mi szeptem, żeby dziewczyna nie mówiła modlitwy do św. Anioła Stóża. Kadzidło nie robiło na nim najmniejszego wrażenia. (Poprzedniego dnia bardzo się gniewał na kadzidło, raz gdy matka zbliżała się z węglami, dziewczyna nagle podniosła się, uderzyła matkę w brzuch i w pokrywę na której leżały węgle,tak że rozleciały się one na wszystkie strony). Pokazywał na obraz, mówiąc, że jest brzydki.
Nie pleć, obraz jest ładny.
Dla mnie każdy obraz jest brzydki
Co trzeba robić, by Cię wyrzucić ?
Nic, ja sam pójdę
Czy może się modlić ?
Nie trzeba dosyć żeś się na modlił
Może pościć ?
Nie trzeba
Dać jałmużnę ?
Nie ja sam wyjdę
Excerciso te, ut exeas. Na to mówi po polsku
Ciągle idź i idź, usexeas, ut exeas.
Często powtarza parę wyrazów obcych, dla mnie nie zrozumiałych.
Już moje ostatnie słowo, idę, już idę, już jestem na podwórzu, a dziewczyna się w tej chwili budzi.
Rzeczywiście, dziewczyna się budzi i nie ma żadnej świadomości o tym co się z nią działo. Po moim wyjeździe, jak mi na drugi dzień opowiadano, dziewczyna przeszłą się na dwór, a gdy wróciła z matką, obydwie ujrzały ogromną kupę gnoju świeżego na pościeli. Płachta na której ja klęczałem, cała była mokra, a prócz tego na izbie znalazło się cztery kupy gnoju. Ponadto oblał dziewczynę2 razy wod. Gdy okadzała się nad węglami, krężel uderzył w pokrywę, którą rozbił, a dziewczynę skaleczył. To wszystko działo się przy świetle.


[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] 12 [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21]


About | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013