Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Jakub LepiankaWeteran trzech wojen
Legitymacja Józefa Zdeba wystawiona przez rzeszowski ZBOWiD. Jakub Lepianka urodził się w Nienadówce w 1899 roku. Kiedy wybuchła I wojna światowa miał więc zaledwie 15 lat, był rówieśnikiem innego żołnierza Józefa Zdeba o którym wiemy nieco więcej, a ich perypetie były podobne. Jakub Lepianka trafił na front włoski gdzie brał udział w walkach przez cały okres trwania tej okrutnej batalii. W pamięci jego córki nie zachowało się wiele, ale jak było ciężko nieletniemu jeszcze żołnierzowi, co przeżywał, o czym marzył zapamiętała. Ciągła walka, głód i zmęczenie, modlił się o to, żeby zostać rannym podczas walk, trafić do szpitala, spokojnie zasnąć i wreszcie odpocząć. Opatrzność czuwała jednak nad Jakubem Lepianką, przez całą wojnę nie drasnęła go żadna kula, cały i zdrów po zakończeniu działań wojennych powraca do rodzinnej wsi.

Młode państwo Polskie odrodzone w roku 1918, kształtowało w walkach swoje wschodnie granice, kiedy na kresach wschodnich wybuchły walki, Jakub Lepianka jako doświadczony frontowiec, około roku 1920, został znów powołany tym razem w szeregi Wojska Polskiego. Jednak gdzie walczył i ile trwała tym razem jego służba również nie wiemy. Jakub Lepianka ożenił się w 1923 roku z Marią Winiarską, urodziło im się sześcioro dzieci.

Kolejną a więc już trzecią kampanią Jakuba Lepianki była ta wrześniowa z roku 1939. Kiedy wybuchła II wojna światowa powołano go do wojska, jego córka twierdzi, z tego co zapamiętała że ojciec był na wojnie krótko. W okolicach miasta Sambor około 70 km od Lwowa nastąpiła kapitulacja wojsk Polskich. Jakub Lepianka wspominał sterty karabinów, które składali żołnierze. Po złożeniu broni nastąpiła demobilizacja, żołnierze szeregowi i Ci niżsi szarżą dostali szansę powrotu do cywila, kto chciał mógł wracać do domu. Jakub Lepianka skorzystał z tej szansy do domu powrócił na piechotę.

 Na zdjęciu u góry, widzimy Jakuba Lepiankę ze swoją siostrą Marią Lepianka. Zdjęcie zrobiono prawdopodobnie po wojnie z bolszewikami, po roku 1920. Zastanawia mnie mundur Jakuba Lepianki, a zwłaszcza jego czapka, który przypomina mundur Hallerczyka, a to by znaczyło, że z I wojny wrócił w szeregach armii gen. Hallera i w jej szeregach walczył na kresach wschodnich. Na pagonach nie widać żadnej rangi, choć we wspomnieniach córki wspomniany był stopień kaprala.Tylko i aż tyle udało się ocalić od zapomnienia.
powiększ zdjęcieZmarł w czerwcu 1978 roku i spoczywa na nienadowskim cmentarzu


About | Privacy Policy | Cookie Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013