Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Jan Buczak ps. "Kloc"


Żołnierz AK
Urodzony w Nienadówce, 10 maja 1912 roku. w rodzinie Wojciecha i Katarzyny Buczak. Miał braci: Józefa Buczaka ps. "Rokosz", Antoniego Buczaka ps. "Refosz", Stanisława, Władysława, Michała i siostry: Julię, Agnieszkę, Anielę i Zofię. Jego żoną została Anna Buczak z d. Ożóg, siostra Jana Bolesława Ożoga, urodziła im się córka Bożena.
powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie
Od 1935 roku Jan Buczak pracował jako kierowca i nadzorca warsztatów przy Szkole Rzemiosł Ojców Salezjanów w Oświęcimiu. W tym też okresie musiał być też powołany do wojska, był na ćwiczeniach rezerw, widzimy go na zdjęciu w mundurze z roku 1936.

Po agresji niemieckiej powrócił i zamieszkał z żoną i dzieckiem w Rzeszowie. Gdy zbliżał się front ze wschodu, przeprowadził się z rodziną do Nienadówki. Zamieszkał z żoną Anną i córką Bożeną, obok domu swoich rodziców. Nie jest mi wiadomo kiedy dokładnie wstąpił do AK, mając przedwojenne przeszkolenie wojskowe, był znaczącym wzmocnieniem nienadowskich struktur. W domu w którym mieszkał odbywały się tajne szkolenia i kursy.

powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie


Brat Jana Buczaka, Antoni wspomina....

(..) I właśnie w tym domu wieczorami odbywały się szkolenia szkoły podoficerskiej i nie tylko, po skończonym kursie podoficerskim był kurs minerski i zapoznawanie się z materiałem wybuchowym wszelkiego kalibru i robienie bomb własnej produkcji, przeważnie zapalających, potrzebnych oo dywersji. Były też szkolenia walki wręcz, dżudo, posługiwanie się bronią białą, jak i bronią palną. Przyjeżdżali na te szkolenia specjaliści, czasem z bardzo daleka i trzeba było ich nieraz przenocować, jak również i wyżywić.

Odbywały się również różne zebrania członków AK, jak i odprawy dowódców, planowanie i uzgadnianie różnych dywersji czy sabotażu. Do lutego 1944 była prowadzona tajna szkoła powszechna siedmioklasowa, bo przed wojną mało kto zrobił, siódmą klasę, bo były tylko 4 klasy, a przecież siódma klasa była niezbędna.
(..)

Jan Buczak ps. "Kloc" brał udział w większości akcji przeprowadzonych przy udziale nienadowskiego podziemia, również w tej ostatniej w lipcu 1944 roku pod kryptonimem "Akcja Burza" Po jej zakończeniu powrócił do Nienadówki. Podczas obławy NKWD na dom Buczaków ciężko ranny, zmarł 24 listopada 1944 w drodze do szpitala.
Brat Jana Buczaka, Józef wspomina....

(..) I przyszła kolej na Buczaków. 23 listopada 1944 roku około północy zjawili się u Nas NKWD-yści. Brat Jan był w tym czasie z żoną i dzieckiem w nowym domu. widząc, ze obława na dom, próbował uciekać przez okno, ale został postrzelony w brzuch serią z pepeszy. jak się później dowiedziałam, brat Jan leżał ranny do rana. NKWD-yści nie pozwolili udzielić mu pomocy. Rano pozwolili matce na założenie mu prowizorycznego opatrunku i przyprowadzenie księdza w celu udzielenia posługi. Późni>ej zezwolili na przewiezienie furmanką półprzytomnego Jana do szpitala w Rzeszowie. Tam w ciągu dwóch dni zmarł. rodzina przewiozła ciało do i zamierzała pochować go na miejscowym cmentarzu. W nocy w przeddzień pogrzebu NKWD wtargnęło do domu przez okno, wykradli ciało wraz z trumną i wywieźli do lasu w kierunku Trzebuska - Turza. Rano dużo ludzi zeszło się na pogrzeb i zobaczyli, że sowieci nawet po śmierci człowieka nie uszanowali. Przeszli manifestacyjnie do kościoła, gdzie ksiądz odprawił nabożeństwo żałobne. na cmentarzu grabarz zasypał pusty grób. (..)


Pomimo usilnych poszukiwaniach, rodziny i przyjaciół z AK, nie zdołano odnaleźć miejsca gdzie spoczywa ciało Jana Buczaka ps. "Kloc". Nazwisko Jana Buczaka ps. "Kloc" znajdujemy na pamiątkowej tablicy poświęconej ofiarom II wojny światowej, znajdującej się na frontowej ścianie parafialnego kościoła w Nienadówce. Pozostał w pamięci rodziny i coraz mniej licznie żyjących świadków tamtych wydarzeń. Symboliczną tablicą upamiętniono Jana Buczaka na grobie jego brata Józefa Buczaka ps. "Rokosz"
powiększ zdjęcie
powiększ zdjęcie

Przypomnę poniżej wiersz Jana Bolesław Ożoga, nienadowskiego poety i pisarza, żołnierza AK, który upamiętnił postać Jana Buczaka ps. Kloc" wierszem zatytułowanym AK owskim, pseudonimem bohatera.


.

redakcja

Write a comment

Comments: 2
  • #1

    ... (Tuesday, 02 December 2014 21:53)

    Jan Buczak miał jeszcze 2 siostry: Anielę i Zofię. Zofia Buczak była zakonnicą.

  • #2

    nienadowka (Tuesday, 02 December 2014 22:25)

    Słuszna uwaga, dziękuję. Poprawiono


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013