Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

KLAMORY z KUMORY


Kiszenie kapusty

Sprzęt do kiszenia kapusty: Beczka, szatkownica i nieodzowny kamień.



Lampa naftowa

Lampa naftowa wykonana jest z lekkiej blachy. Składa się z dwóch części. W dolnej znajduje się zbiorniczek na naftę. W środku zbiorniczku umieszczony jest knot. Z dolnej części zbiorniczka wychodzą dwie boczne ramy, które łączą się z górnym elementem lampy. W lampie znajdują się druty, które podtrzymywały szklaną zasłonę. (w naszej lampie brak tego elementu) . Lampa posiada dwa uchwyty, jeden do przenoszenia, drugi do zawieszania lampy. Rozmiar: wys. 24 cm, szer. 10 cm, waga 0,5 kg. Lampa znajduje się w szkolnej izbie pamięci.


O ile lampa naftowa powyżej wydaje mi się być kiedyś używana w obejściu gospodarskim i do oświetlenia wozów konnych nocą, ta poniżej to jej domowa odmiana. Z prawej pięknie zachowane przednie koło od wozu "żelaznego" Ostatnim mieszkańcem którego pamiętam poruszającym się takim pojazdem na początku lat 70` ub. wieku był Ludwik "Psiok" .


Lampa naftowa używana w domach


koło wozu "żelaznego"


Czarne chyba żeliwne "gorki" w dawnej domowej kuchni, Naczynie służyło do gotowania zupy, wody itp. Wkładano go w otwór blachy pieca po ściągnięciu "fajerek" – dzięki temu proces gotowania zachodził znacznie szybciej. Temu z lewej udało się przetrwać jako ozdobna donica na tarasie.


garnek kociołek żeliwny


garnek kociołek żeliwny


I co z tego że podobno nie zdrowe, masło z tego urządzenia smakowało jak nic na świecie.
Rączka pani gospodyni musiała długo boleć po małym "prasowanku" tym urządzeniem, ale kant musiał być naprawdę trwały.


maśniczka


dawne żelazko


Kołowrotek - było to urządzenie na którym gospodynie wytwarzały przędzę z włókien. Na zdjęciach widzimy świetnie zachowany choć częściowo odnowiony i zdobiący taras domu w Nienadówce.


kołowrotek


kołowrotek


Niecka. Drewniane korytko w których zarabiano ciasto do wypieku. Pan, który z pietyzmem prezentował mi swój skarb, pewno doskonale pamięta smak chleba przygotowywanego nie jeden raz w tym naczyniu.


Niecka


Niecka


Kijanka. Wykonana z drewna, używana była do prania poprzez oklepywanie zabrudzonej odzieży z każdej strony. Bardzo często gospodynie urządzały pranie kijankami w rzekach, lub w sadzawkach które kiedyś były częstym elementem gospodarstw na podmokłym nienadowskim gruncie.
Łopatka na chleba Wykonana w całości z drewna służyła do wsuwania i wysuwania bochenków chleba z pieca chlebowego.


kijanka


łopatka


Młynek. Wialnia – urządzenie rolnicze napędzane siłą mięśni rąk lub z napędem mechanicznym służące do oczyszczania młóconego ziarna, oddzielenia go od plew i innych zanieczyszczeń.

Write a comment

Comments: 0

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013