Zostań współautorem !

Chcesz napisać artykuł ?
Masz ciekawe wspomnienia, zdjęcia lub ciekawą rodzinną historię ?

Napisz do nas

Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam

Gości online:
stat4u

Wed

01

Mar

2017

Jakub Noworól - AK, WiN

żołnierz zapomniany
 1 marzec - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto państwowe, ostatnimi czasy gloryfikujące "wyklętych" o dość kontrowersyjnych życiorysach. Zastanawiam się ile osób utożsamiających się z nimi wie i pamięta, że i na nienadowskim cmentarzu spoczywają ludzie którzy walczyli w szeregach organizacji antykomunistycznych (np. WiN) i czy na którymś z grobów, dziś zapłonie symboliczny znicz pamięci.
Dziś o jednym z nich, chyba bardziej zapomnianym, niż "wyklętym" - Jakubie Noworólu, żołnierzu AK i WiN, który uniknął wywózki w 1945 roku do sowieckich łagrów, uniknął procesu, w których byli skazywani jego współtowarzysze, nie uniknął tylko śmierci i gdyby nie przypadkowy współwięzień o nazwisku Dyl z pewnością zostałby pochowany w bezimiennym grobie na którymś z rzeszowskich cmentarzy, bądź zamkowej fosie, a rodzina do dziś nie miała by o Nim żadnej informacji.

Noworól Jakub - AK, WiN

Sat

18

Feb

2017

Szkoła Rolnicza

w Nienadówce
 Szkoła Przysposobienia Rolniczego w Nienadówce, swoją działalność rozpoczęła od 1 XI 1962 roku. Pierwszy tydzień nauki to odwiedziny uczniów w ich domach i próby ich przekonania do tej formy zdobywania wiedzy, która miała pomóc w prowadzeniu swoich rodzinnych gospodarstw przejmowanych po rodzicach. Przedstawiam zapiski dokonane przez p. Genowefę Mazur np. Dzienników Lekcyjnych z lat 1961 - 1977.
Proszę jednocześnie o kontakt z byłymi uczniami tej szkoły i udostępnienie swoich wspomnień, pamiątek np. zdjęć z wycieczek do okolicznych zakładów związanych z rolnictwem i nie tylko.

Szkoła Przysposobienia Rolniczego

Fri

06

Jan

2017

Niezłomnym - Ojczyzna

pomnik w Morawicy k/ Krakowa
 Zwróciła się do mnie wnuczka Jana Ożoga ps. Tank, Karolina Krzanowska - Wienc z prośbą o zamieszczenie poniższego materiału dotyczącego projektu, który realizuje parafia pw. Św. Bartłomieja w Morawicy - Realizacja projektu pomnika w Morawicy k/ Krakowa "Niezłomnym - Ojczyzna". Z Nienadówki upamiętniono na nim dwa nazwiska żołnierzy - Buczak Jan ps. Kloc i Jan Ożóg ps. Tank.

Niezłomnym - Ojczyzna

Tue

03

Jan

2017

Ks. Jan Surowiec

11 VI 1935 - 03 I 2017
 Z żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 3 stycznia 2017 roku zmarł urodzony w Nienadówce, emerytowany kapłan ks. Jan Surowiec, mieszkaniec Sulechowa, gdzie pomagał księżom przy parafii pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża.
Porządek uroczystości pogrzebowych:
Niedziela, 8 stycznia br. kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
godz. 17.00 wystawienie ciała Zmarłego
godz. 18.00 - Msza Święta.
ciała Zmarłego do parafii Cigacice. Poniedziałek, 9 stycznia br. kościół pw. św. Michała Archanioła w Cigacicach godz. 10.00 - Msza Święta pogrzebowa, a następnie pogrzeb na miejscowym cmentarzu.

Zmarłego kapłana polecamy modlitwie także pośród naszych parafian
przypominając im Jego drogę życiową.

ks. Jan Surowiec

Thu

29

Dec

2016

Michał i Anna Ożogowie

fundatorzy ochronki
 Czym jest dla mieszkańców Nienadówki miejscowa Ochronka, wie każdy z nich jednak gdyby zapytać skąd, dlaczego i dzięki komu ona powstała, było by już pewno znacznie trudniej. Przedstawiam dzieje Michała i Anny Ożóg - fundatorów ochronki, oraz ich dzieci, którzy na początku XX w. opuszczając wieś Nienadówka pozostawili swoje gospodarstwo, pole i las na potrzeby powstania właśnie Ochronki. Materiał powstał dzięki panu Mieczysławowi Andreasik z Żor
prawnukowi Michała i Anny, za co ogromnie dziękuję.

Michał i Anna Ożóg


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013