Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Manewry wojskowe

w Nienadówce
 (..) Jedziemy leśną drogą i tu napotykamy „czerwonych”. "Operuje" zmotoryzowany pluton. Zakłada na drogach okolicznych miny przeciwczołgowe i gazuje drogi. Żaden czołg „niebieskich nie śmie tędy przejść ! A, jak spróbuje, to wyleci w powietrze. Mijamy wieś Stobiernię i zbliżamy się ku miejscowości Nienadówka. Na szosie sznur aut. Attachees obcych państw są na miejscu. Dowództwo "czerwonych” udziela wyjaśnień. Zbliżamy się i słuchamy z zainteresowaniem wywodów znanych już nam dowódców.
Słuchamy z satysfakcją ! Dowódcy mówią jasno i zdecydowanie. Zapoznają z sytuacją własną i zadaniem, które mają wykonać. Jasność wykładu doskonała, orientacja podbija nas. Ale nie tylko nas. Wywołuje podziw u attachees, którzy głośno wyrażają swoje uznanie. Dowiadujemy się, że dowództwo "czerwonych" zorganizowało linię obronną: Stobiernia - Nienadówka - Sokołów. Linia ta musi być utrzymana do godz. 12 w południe. Czołowe elementy wysunięte daleko przed linię obronną, mają opóźniać marsz "niebieskich". Główny atak spodziewany jest na odcinku Stobiernia - Nienadówka. (..)
We wrześniu 1938 roku "Głos Narodu" na łamach kilku numerów krakowskiego dziennika ukazała się relacja z wielkich manewrów wojskowych. Na rok przed agresją hitlerowskich Niemiec na Polskę, zorganizowano manewry na skalę europejską. Zjawili się obserwatorzy z całej Europy i świata, nie zabrakło i przedstawicieli niemieckiego wermachtu. Terenem dla manewrów był C.O.P. (centralny okręg przemysłowy), opisywane wydarzenia rozgrywały się również w okolicy Nienadówki.

Manewry wojskowe 1938


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013