Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Ks. Stanisław Motyl

Salezjanin
Ur. 18.05.1916 w Nienadówce
Now. 1937/1938 w Czerwińsku
święcenia kapł. 11.06.1944 w Krakowie.
ks. Motyl Stanisław zm. 1982 w Bukowicach, w 66 roku życia, 44 ślubów zakonnych i 38 kapłaństwa.

Podobno zastępował ks. Bednarskiego pod koniec wojny, kiedy ten był w szpitalu. Wcześniej był w Austrii i przywiózł do naszego kościoła figury stojące na bocznych ołtarzach tj, św. Andrzeja Boboli i św. Antoniego

Stanisław Motyl był dyrektorem i wykładowcą Szkoły rolniczej w Prusach kolo Krakowa. W tej szkole uczyło się kilku chłopaków z Nienadówki. Zdjęcie obok.
Poniżej zdjęcia jakie do mnie dotarły, jedno przesłano mi z seminarium w Krakowie pochodzi z tablicy pamiątkowej ze święceń ks. Stanisława Motyla i jego rocznika. Jedno z prymicji ks. Motyla i dwa obrazki upamiętniające tę chwilę.




Materiał poniżej pochodzi ze strony: Gmina Kocmyrzów-Luborzyca


(...) W okresie międzywojennym majątek w Prusach został zakupiony przez Fundację Piotra Michałowskiego z Krakowa która znajdowała się pod opieką Krakowskiej Kurii Metropolitalnej. Głównym celem działalności Fundacji była opieka nad sierotami i chłopcami z ubogich rodzin. W latach pierwszej połowie lat trzydziestych (1933-1934) na ziemiach należących do Fundacji Piotra Michałowskiego w Prusach z inicjatywy biskupa krakowskiego, księcia – kardynała Adam Sapiehy wybudowano budynek przeznaczony dla osieroconych i pozbawionych opieki chłopców. Pełnił on funkcję placówki wychowawczej i szkoły w której chłopcy mogli zdobyć odpowiednie kwalifikacje zawodowe. W budynku tym istniała kaplica z której z czasem zaczęli korzystać także mieszkańcy Prus, zaś posługę duszpasterską sprawowali księża z Zakonu Salezjanów.

W latach II Rzeczypospolitej Prusy należały do Gminy Mogiła i Powiatu Krakowskiego, w roku 1925 miejscowość ta liczyła 336 mieszkańców i 46 budynków mieszkalnych. Warto zaznaczyć iż międzywojenne Prusy były najbardziej zróżnicowaną pod względem wyznaniowym miejscowością dzisiejszej Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Mieszkali tu bowiem stanowiący zdecydowaną większość katolicy ale także m.in. grekokatolicy, ewangelicy oraz przedstawiciele innych odłamów protestantyzmu.

Po zakończeniu II wojny światowej i wprowadzeniu w życie dekretu o reformie rolnej majątek w Prusach został przejęty przez władze państwowe. Jego znaczna część została przekazana Akademii Rolniczej w Krakowie, która utworzyła w Prusach Zakład Doświadczalny Hodowli Roślin.

Różne koleje przechodziła także Fundacja biskupa Adama Sapiehy również przejęta przez władze państwowe (1950 r.) w której budynku mieściła się m.in. placówka Centralnej Szkoły Spółdzielczości Pracy. Obecnie znajduje się tu Dom Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych prowadzony przez Zakon Córek Bożej Miłości.(...)


About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013