Foto zmiany

Losowy album

Zostań współautorem !

Napisz do nas


Nasze Statystyki Odwiedzin
Hasło - sprawdzam
stat4u

Porządkowanie grobów


Opuszczonych grobów
Zbliża się dzień Wszystkich Świętych, a następnie Zaduszki. Dni pamięci o tych co już odeszli, których już nie ma wśród nas. Tradycja nakazuje odwiedzanie w te dni grobów, zapalenie zniczy, złożenie wieńców i kwiatów nie tylko na grobach swoich bliskich. Jakże często jednak widzimy groby zapomniane opuszczone, te o które nie ma już kto zadbać. Czasem wystarczy dobra wola, trochę czasu, by to choć troszkę zmienić. W Nienadówce zawiązała się luźna grupa ludzi, która postanowiła coś razem zrobić. Zaczęli z wysokiego pułapu, efektem ich zabiegów i starań w ubiegłym roku jest pięknie odnowiony nagrobek Antoniny Makowskiej, który stojąc naprzeciw kaplicy, straszył po prostu przedtem swoim wyglądem odwiedzających. Różnicę możemy zobaczyć poniżej najeżdżając kursorem na zdjęcie, szczegóły prac pod linkiem wyżej. Pomnik ten został ponownie zakonserwowany.

Pewno przy okazji wspólnej pracy skrystalizował się inny pomysł, którego się podjęli i nie dawno doprowadzili do uwiecznienia. Tym pomysłem było przywrócenie pamięci Marii Nowak - uczestniczki powstania styczniowego. Jej mogiła, można powiedzieć znikła przed 10 laty. Pamięć o Niej powróciła, dzięki uzyskaniu zgody i zamontowaniu nowej tablicy w/g projektu Wojtka Ciupaka. Tablice wykonał i zamontował Tadeusz Mazgaj z Sokołowa Młp. Została umieszczona na pomniku, który postawiono na miejscu pochówku Marii Nowak. Ludźmi, którzy doprowadzili do końca całą sprawę są: Ela Motyl, Zofia i Stanisław Nawłoka. Serdeczne podziękowanie dla mieszkańca Nienadówki Andrzeja Ożoga - Burmistrza Gminy i Miasta Sokołów Młp., za wsparcie tej inicjatywy i ufundowanie tablicy. W pracach pomagają też i inni, nie wymienieni przeze mnie, oczywiście im też dziękujemy.

Prócz tak ciekawych inicjatyw, ludzie Ci starają się porządkować otoczenie grobów na cmentarzu w Nienadówce. Grobów, pozostających jakby w zapomnieniu. W miarę swoich możliwości poprawiają je, usuwają powstałe uszkodzenia. Czasem skoszenie trawy czy wycięcie krzaka zapobiega jego powolnemu niszczeniu. Życzę wytrwałości i zrozumienia Eli Motyl i pomagającym jej dzieciom, życzę zdrowia i zapału Zofii i Stanisławowi Nawłoka, którzy mocno zaangażowali się w te poczynania. Z tego co widzimy na zdjęciach zajęli się nagrobkiem rodziny Praszylów, pomnikiem z polnych kamieni, który ostatnimi czasy mocno przechylił się na bok. Przyczyna tego została już na szczęście usunięta i miejmy nadzieję, że nic mu już nie zagrozi. Również krzyż z pomnika stojącego na granicy starego cmentarza został poddany jak widać na zdjęciu, poważnej naprawie. Krzyż leżał od jakiegoś już czasu rozbity obok pomnika w kilku częściach. Jedna, górna znikła już chyba gdzieś na zawsze. Reszta została sklejona i umieszczona na pomniku. Pomnik został wyczyszczony i zabezpieczony, postoi jeszcze trochę, choć czas który upłynął już go dość mocno naruszył. Podczas prac udało się odczytać kto i kiedy został w tym miejscu pochowany, za kilka lat napis zniknie już zupełnie. Również napis z drugiego nagrobka udało się odczytać podczas oczyszczenia go z krzaków i chaszczy, które na tym ponad 100 letnim monumencie rozrosły się dość mocno.

TU SPOCZYWAJĄ W BOGU
ŚP
STANISŁAW I KATARZYNA
ŚLIŻOWIE
ŻYŁ LAT 82 + 1907
ŻYŁA LAT 72 + 1909

Pomnik wykonał Czuba w Rzeszowie


TU SPOCZYWA
JAKUB OŻÓG
PRZEŻYŁ 68 LAT
ZM. /tekst niewidoczny/ 1883
PROSI O WESTCHNIENIE
DO BOGA

Pomnik wykonał Czuba w Rzeszowie


Kilka zdjęć, które zostały zrobione na potrzeby strony internetowej. Przedstawią lepiej poczynania tych pozytywnych zapaleńców, niż moje słowa.


opr: redakcja

Write a comment

Comments: 0

About | Privacy Policy | Sitemap
Copyright © Bogusław Stępień - 08/05/2013